איך לא להפוך לזומבי, שיטת התיקן

היום חוגגים במקומות שונים בעולם ואף בישראל את ליל כל הקדושים, שמקושר בין היתר לסרטי אימה. לכבוד החג הנה רשומה שתעזור לכם ותלמד אתכם, בעזרתו של תיקן נחמד, כיצד להתגונן מהתקפת זומבים


נעם לויתן | מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע

תיקן מתגונן מהצרעה הפרזיטואידית אמפולקס קומפרסה בבעיטות קראטה

תיקן מתגונן מהצרעה הפרזיטואידית אמפולקס קומפרסה בבעיטות קראטה. צילום: Kenneth Catania, Vanderbilt University

תיקנים (ג'וקים) אולי נראים חמודים וקשוחים שישרדו כל דבר, אבל לא חסרים להם אויבים. אחת האויבות היותר יפות שלהם היא צרעה טפילית (יותר נכון פרזיטואידית) בעלת גוף בצבע אִזמרגד הקרויה אמפולקס קומפרסה (Ampulex compressa), "צרעת התכשיט".

כאשר הצרעה היפהפייה מוצאת תיקן אמריקני היא תופסת אותו בלוחית הסמוכה לראשו ועוקצת אותו פעמיים. העקיצה הראשונה מכוונת לחזה שלו, מחדירה ארס לתוך העצבים השולטים ברגליו הקדמיות ומשתקת אותן זמנית. בעקיצה השנייה היא מחדירה את העוקץ שלה דרך עורף התיקן ישירות למוחו ומזריקה לתוכו ארס שמכיל דופמין (מוליך עצבי) ומשנה את התנהגותו.

התיקן שנעקץ מתנקה במשך 30 דקות ואז נעמד חסר מוטיבציה, הוא רגוע וחסר רצון משלו. כמו זומבי. הצרעה חותכת את מחושיו ושותה דרכם קצת מה"דם" שלו. לאחר מכן היא תופסת את התיקן הפסיבי במחושים ומובילה אותו, כמו כלב ברצועה, למחילה שהכינה מראש. בתוך המחילה הצרעה מטילה על התיקן ביצה ואז יוצאת החוצה וחוסמת את הפתח.

אף שהתיקן יכול לחפור את דרכו החוצה הוא לא עושה זאת, הוא עומד חסר מעש וממתין לגורלו. כשהביצה בוקעת זחל הצרעה לועס את דרכו לתוך גופו של התיקן החי, מחטא אותו עם אנטיביוטיקה – בכל זאת מדובר בתיקן מלא בחיידקים מסוכנים – ואוכל את התיקן מבפנים בעודו בחיים. לבסוף התיקן מת והזחל מתגלם בתוכו.

כפי שאתם יכולים לדמיין תיקנים לא ממש מתלהבים לפגוש אמפולקס. כשהם מבחינים בצרעה כזו חלקם יגיבו כמו קורבנות רבים בסרטי זומבים: יעמדו בהלם במקום עד שיותקפו או ינסו לברוח, יתפסו ויצטרפו לצבא הזומבים. עם זאת, חלק מהתיקנים ינסו להילחם בצרעה.

קן קטניה (Catania), מאוניברסיטת ואנדרבילט בארצות הברית, צילם במהירות גבוהה תיקנים שמותקפים על ידי אמפולקס. כחצי מהם ניסו רק לברוח או הופתעו מהצרעות ולא עשו דבר, האחרים נאבקו קשות בצרעות וכ-63 אחוז מהם הצליחו להתגבר עליהן. מתברר שההגנה הכי טובה נגד אמפולקס היא ההתקפה. התיקנים המתגוננים הפנו את אחוריהם לצרעה המתקרבת, הרימו את גופם כך שיהיה קשה להגיע לראש שלהם, ובעטו נמרצות בראשה של הצרעה ברגליהם הזיפיות.

גם אם תרגיל הקראטה נכשל, והצרעה הצליחה להיאחז בגופם, עדיין לא הכל אבוד מבחינת התיקן. תיקנים שהגיעו לסיטואציה מסוכנת זו נעו בפראות, בעודם בולמים את עוקץ הצרעה עם רגליהם, כמו בסיף, ובמקביל מנסים לדקור אותה עם הזיפים הקשים שעליהן. במקרה שהגנה פראית זו מצליחה להפיל את הצרעה מגופם התיקנים חוזרים במהרה לבעוט בחוזקה בראשה, ולעתים מצליחים להרוג אותה בבעיטות.

תגובת התיקנים היא דרך יעילה יחסית להתמודד עם זומבים, במיוחד אם אין איזה שוטגאן באזור. אז במקרה של מתקפת זומבים, בתקווה שאתם לא נמנים עם הרוב שרק יברח או ישותק בפחד, עמדו על המשמר וכשמגיע זומבי הגנו על ראשכם והכו את ראשו באלימות, שוב ושוב, עם אלה ממוסמרת או מחבט עטוף תיל בשם "לוסיל"

למידע נוסף

המאמר המקורי:

Catania, K.C. How Not to Be Turned into a Zombie Brain Behav. Evol (2018). doi: 10.1159/000490341

ההודעה לעיתונות על המחקר.

הכתבה המקורית התפרסמה כפוסט בדף פייסבוק של מכון דוידסון לחינוך מדעי.

תגים: , , , , , ,

4 תגובות ל-“איך לא להפוך לזומבי, שיטת התיקן”

 1. motior אומר:

  תודה על המידע השימושי 🙂

  אהבתי

 2. yossishushan אומר:

  נחמד נעם ________________________________

  אהבתי

 3. ביולוג ירושלמי אומר:

  אכן מידע שימושי 🙂
  אם כבר בבעיטות לראש עסקינן, אז צפוי להלל פחות את הקארטה ולשבח יותר את הטקוואנדו!

  אהבתי

%d בלוגרים אהבו את זה: