עוד שנה עברה, 2015

כדור הארץ

סיכום שנת 2015 בבלוג ומחוצה לו

כדור הארץ השלים הקפה נוספת סביב השמש, וכרגיל – כמו במקומות רבים אחרים – זו התקופה לפרסום רשומת סיכום שנה.

תודה לכל הגולשים לבלוג במהלך 2015 וקראו רשומות על טבע, על מדע, על תקשורת המדע ועל מעט נושאים אחרים שמעניינים אותי (לכל הרשומות שפורסמו בשנת 2015: לחצו כאן). לשמחתי גיליתי כי בניגוד לשמועות שמפיצים על גולשי אינטרנט, לקוראי הבלוג אין בעיה עם רשומות ארוכות. כפי שתראו שלוש מתוך חמש הרשומות הנקראות ביותר בבלוג השנה הן רשומות ארוכות למדי. גם הרשומות הנקראות ביותר מעולם בבלוג הן רשומות ארוכות. אני מרוצה 🙂

כצפוי במהלך השנה פורסמו בבלוג ידיעות ומאמרים שכתבתי לגליליאו עם יונת אשחר וכן רשומות שנכתבו במיוחד בשביל הבלוג, או לדפי מדע שונים. כמו כן, פורסמה השנה רשומת אורח מתורגמת אחת, שעסקה בטענה שגויה נפוצה של המתנגדים לניסויים רפואיים בבעלי חיים (אם אתם מעוניינים להתארח בבלוג אתם מוזמנים להציע נושא באמצעות דף יצירת הקשר החדש, בתגובות כאן, או דרך פייסבוק או טוויטר).

השנה הרחבתי קצת את הפרסומים מחוץ לבלוג. כתבתי פוסטים מדעיים או ביקורתיים שפורסמו רק בפייסבוק – בפרופיל האישי שלי, או בדפים שאני מנהל – וכן פרסמתי מאמרים באתרים שונים: דוידסון אונליין, GoGay והעין השביעית. הנה קישור לכמה מאמרים לדוגמה:

כמו כן, בספטמבר 2015 השתתפתי בכנס אייקון בפאנל על הדרכים להבחין בין מידע אמין ושגוי, בין מדע מבוסס לבין שטויות מוחלטות וגם התראיינתי בתוכנית הבוקר של אורלי וגיא בנוגע למחקר, שלפחות על פי כותרות העיתונים טוען כי אסור להאמין למחקרים. בזכות התוכנית סדרתי את חשבון יוטיוב הישן שלי, כך שאוכל להשתמש בו בבלוג – להעלאת סרטונים שקשורים לרשומות ושישולבו בהן ואולי בעתיד גם לשימושים אחרים (ראיונות קצרים? קטעי מדע מקוריים? הקראה של חלק מהרשומות? פודקאסט?):

ד"ר נעם לויתן מספר על מחקר שעל פי כותרות העיתונים קבע כי אי אפשר להאמין למחקרים. "אורלי וגיא", תוכנית הבוקר, ערוץ 10, 02.09.2015

 

לפני שנעבור לרשימת הרשומות הנקראות, הנחבאות והמומלצות מבלוגים אחרים, תזכורת – כדי לעקוב אחר פרסומים בבלוג וכדי לא לפספס רשומות הדרך הטובה ביותר היא להירשם לקבלת עדכונים במייל:

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

כמו כן אתם מוזמנים לעקוב (Follow) אחרי בטוויטר: ובפייסבוק, אני מפרסם בפרופילים האלו קישורים לידיעות מהבלוג, ידיעות מדע נוספות וגם קצת דברים לא קשורים (בעברית ובאנגלית) – בכל זאת מדובר בפרופילים אישיים.

אשמח לשמוע קצת עליכם, הקוראים – בתגובות לרשומה זו, או בדרך אחרת. איך הגעתם לבלוג? איך אתם מעדיפים לעקוב אחר הפרסומים בו (אם אתם עוקבים)? האם יש לכם רקע מדעי? במה אתם עוסקים? במה אתם שואפים לעסוק? קראתם ספר מדע פופולרי טוב לאחרונה? אילו נושאים אתם אוהבים? אתם מעדיפים רשומות ארוכות ומפורטות או דווקא קצרות ומהירות לבליעה? וכו' וכו'

אה, ועוד דבר קטן. "פרסומת". אנחנו בדף מדע גדול, בקטנה (שאני אחד ממנהליו) מארגנים כנס מדע פופולרי ראשון שיתקיים בחיפה ביום חמישי 25/02/2016 בין השעות 16:00-22:00. ההכנסות מהכנס יעזרו לייסד את "מדע גדול, בקטנה" כארגון או עמותה ללא כוונת רווח למען הנגשת מדע לציבור בישראל ולקידום החינוך למדע. אם אתם מעוניינים לבוא לכנס ולהיפגש, או רק לתרום לקידום המדע, אתם יכולים לתמוך ולקנות כרטיסים מראש דרך פרויקט הדסטארט של הכנס. באתר הפרויקט תוכלו למצוא פרטים נוספים על המרצים ועל לוח הזמנים המתוכנן של הכנס.

ועכשיו… לרשימות.

רשימת חמש הרשומות הנקראות ביותר מהשנה האחרונה:

בלי פניקה! בשר מעובד לא מסרטן כמו סיגריות
'הסוכנות הבין-לאומית לחקר הסרטן' הכריזה כי צריכת בשר מעובד מעלה את הסיכון ללקות בסרטן המעי והחלחולת, הכרזה שלוותה בנסיונות הפחדה של התקשורת, אף שאין סיבה לבהלה ואין צורך להוציא את הבשר מהתפריט. פוסט המבוסס על רשומה זו פורסם בפייסבוק בדף מדע גדול, בקטנה.
מרפואה סינית מסורתית לרפואה אמיתית ולפרס נובל
טו יויו זכתה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 2015 על פיתוח תרופה נגד מלריה מצמח המרפא לענה חד שנתית, שאותו גילתה בעזרת ספרים סיניים עתיקים. לאחר שנות עבודה רבות היא הפיקה מהצמח את החומר ארטֶמיסינין לטיפול במלריה. ברשומה מסופר גם על כיבוש הודו שהביא לנו את המשקה המוכר גי'ן אנד טוניק ועל ההיסטוריה רווית המלחמות של הטיפולים השונים נגד מחלת המלריה.
קצרצרים: זה אינו נחש
רשומה קצרה ועמוסה בתמונות של גולם פרפר שמתחזה לנחש.
השאיפה לאבולוציה של למארק
ההיסטוריה של הניסיונות להסביר את המגוון העצום של היצורים החיים בטבע ואת התאמתם המדהימה לסביבתם והאדם הראשון שהציע הסבר אבולוציוני לכן – ז'אן בטיסט למארק.
סלמון הספק
לראשונה בהיסטוריה – בעל חיים שהושבח בהשבחה מדייקת באמצעות הנדסה גנטית אושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי לשיווק למאכל.

רשימה פחות מקובלת – חמש הרשומות הנחבאות:

קצרצרים: לעצור את הנגיף
ריפוי גני כתחליף יעיל לחיסון נגד HIV.
מנת מלריה עם נגיעות לימון
טפיל המלריה ככל הנראה מושך יתושים באמצעות ריח לימון.
קצרצרים: מבצר הבדידות של הזחל
זחל של עש שבונה את הפקעת שלו משרף עצים; זו לא סתם פקעת זה מבצר המגן על הזחל מפולשים.
כלי האבן העתיקים בעולם
אבותינו החלו ליצור כלי אבן מוקדם בהרבה משחשבנו; המין הראשון שעשה זאת ככל הנראה לא היה שייך לסוג הומו, שאליו שייכים בני האדם.
הוצאת דֶבֶר מהקשרו
דיווחים שגויים בתקשורת האשימו את הגרבילים בסדרת המגפות של מחלת הדבר בימי הביניים וזיכו את החולדות, מאחר שהעיתונאים שגו בהבנת מחקר בנושא.

פוסטים נוספים שלדעתי כדאי לקרוא, מכאן ומבלוגים אחרים:

מעשה מרכבה: תולעת מעיים נפוצה הדביקה אדם בסרטן שלה
תאים סרטניים מטפיל מעיים נפוץ "הדביקו" אדם בסרטן. אצטט את התגובה של רועי צזנה לרשומה: "זה אחד הדברים המגניבים יותר שקראתי בזמן האחרון. כלומר, איום ונורא, עצוב ומחריד. אבל מגניב."
התן שנהפך לזאב
הזאב הזהוב האפריקאי הוליך את המדענים שולל במשך 150 שנה. אורי פלביץ מספר על חשיפת זהותו האמיתית של הזאב.
לשים את האטומים במקום הנכון – על מיחשוב ביולוגי
רן לוי כותב ומספר על מחשבים המבוססים על רכיבים ביולוגים, כדוגמת DNA וחלבונים..
תוכנית ללוחמה ביולוגית של הוונציאניים הנצורים ב-Candia כנגד צריהם העותומנים, שלא מומשה
במאה ה-17, בשלהי המגיפה השחורה השנייה, הפיקו הוונציאנים נוזל מגופות בכוונה להדביק את אויביהם במחלת הדֶבֶר הקטלנית. כפי שמתאר דרור בר-ניר תוכניתם של הווניציאנים לא מומשה.
מחשבים יצירתיים: מציורים ועד לשחזור גפיים
רועי צזנה שואל ועונה: האם מחשבים יכולים להיות יצירתיים? מתברר שכן.

למי שהגיעו עד כאן שוב תודה. אקווה שתמשיכו לעקוב אחר הבלוג גם בשנת 2016 ושתזמינו אנשים נוספים שעשויים ליהנות ממנו.

Featured Photo: NASA Goddard Space Flight Center, Public Domain

תגים: ,

4 תגובות ל-“עוד שנה עברה, 2015”

 1. georgvon1 אומר:

  אני מציע לשתף פוסטים ישנים לקוראים חדשים.

  אהבתי

 2. Roey Tzezana אומר:

  חבר שלי רוצה לדעת איך אתה ממשיך להתמיד בכתיבה המדעית כבר כל-כך הרבה זמן. ראוי לפרסם פוסט בנושא, ולתייג אותי… כלומר, את חבר שלי… בפוסט 🙂

  אהבתי

  • Noam אומר:

   כמדומני ה… חבר גם כותב על נושאים כאלו כבר שנים רבות. שמעתי שלאחרונה אפילו עבר לכתוב מדע פופולרי באנגלית. יהיה מעניין לשמוע מה מניע את החבר…

   אולי צריך להכין פוסט משותף של כמה כותבים ותיקים

   אהבתי

%d בלוגרים אהבו את זה: