הזבובים של רופול

בשנה האחרונה העניקו חוקרים מאוסטרליה שמות ל-150 מיני חיות, צמחים ויצורים חד  תאיים, ביניהם זבוב הקרוי על שם מלכת הדראג רוּפּוֹל

נעם לויתן

מבט מלמעלה על זבוב החייל החדש על שם רופול, Opaluma rupaul. צילום: Bryan Lessard, CSIRO

כאשר מישהו או מישהי מתארים לראשונה מין ביולוגי בספרות המדעית הם זוכים להעניק לו את שמו, ולא משנה אם מדובר במין חדש למדע או אפילו "רק" ביצור מוכר שעוד לא קוטלג. לעתים לא נדירות החוקרים מנצלים את ההזדמנות כדי לבטא את ההומור שלהם, את גיקיותם, או כדי לכבד דמות נערצת או מוכרת. מדעני סוכנות המדע הלאומית של אוסטרליה (CSIRO) קבעו השנה את השמות של 150 מינים חדשים למדע של חרקים, צמחים, דגים, לטאה אחת וריסנית (חד תא) אחת. הם לא ויתרו על ההזדמנות: האנטומולוגים (חוקרי החרקים) מביניהם קראו לחרקים שגילו על שם פוקימונים, דיג'ימונים ואפילו על שם רופול, מלכת הדראג המפורסמת.

הזבוב שמלכת הדראג זכתה שיקרא על שמה הוא אחד מתוך 13 מינים חדשים של זבובי חייל* (משפחת Stratiomyidae) אוסטרליים שהאנטומולוג בריאן לסרד (Lessard) נתן להם את שמם. זבוב רופול, Opaluma rupaul, קיבל את שמו מסיבות ברורות. "יש לזבוב חליפת צבעי קשת מבריקים מתכתיים, ורגליים שלא נגמרות", אמר לסרד בריאיון לעיתון "הגרדיאן". "אני חושב שברגע שרוּ תראה את הזבוב היא תבין שהוא נועז (fierce) לחלוטין, ובתקווה תעריך את השם".

הוא כנראה צדק, כי ביום רביעי רופול צייץ כתבה על הזבוב הנהדר החדש:

קבוצת המינים, הסוג הביולוגי, אליה שייך זבוב רופול החדש חדשה גם היא. היא קרויה Opaluma, שם שנגזר מהמילים הלטיניות לאבן החן אוֹפָּל (לֶשֶם) ולקוץ, מאחר שהזבובים בוהקים כמו אבני חן מעופפות ויש להם מעין קוץ מתחת לבטנם. כשלסרד נתן לזבובים מהסוג החדש הזה את שמם הוא הגניב אזכור נוסף לרופול, הפעם לתוכנית הריאלטי הצבעונית והפופולרית שלו "מרוץ הדראג של רופול". אחד המינים קרוי Opaluma opulens, רמז לניסיונות הכושלים של מלכת הדראג מרסדס אימן דיימונד לבטא את המילה Opulence (עושר או שפע) בעונה 11 של התוכנית.


הירשמו כאן כדי לקבל עדכונים על רשומות חדשות ישר למייל:


זבוב רופול הוא לא היחיד שנקרא על שם דמות מפורסמת. שלושה מינים חדשים של חיפושיות נדירות קיבלו את השמות Binburrum articuno, Binburrum zapdos ו-Binburrum moltres, מאחר שקשה למצוא אותם, כמו את הפוקימונים האגדיים ארטיקונו, זאפּדוס ומולטרס. גם המתחרה, דיג'ימון, היוותה השראה לשמה של חיפושית: חִדְקוֹנִית הנוברת בגזעים הקשים של עצי ציקס וקרויה Demyrsus digmon, על שם המפלצת הדיגיטלית "דיגמון" שגם לה יש כוחות קידוח מרשימים.

מבט מהצד בזבוב רופול. אפשר לראות את הצבעים הזוהרים והקוץ מתחת לבטן. צילום: Bryan Lessard, CSIRO

כי מה יש בשם?

הענקת שמות למינים חדשים זו לא רק הזדמנות להפגין יצירתיות. בהודעה לעיתונות של CSIRO הסביר לסרד ששמות פשוט נהדרים למינים חדשים עוזרים למשוך את תשומת הלב של חוקרים, של חוקרים מחוץ לאקדמיה ("מדענים אזרחים"), של הציבור הרחב ושל קובעי המדיניות. לכן כבר ב-2011, כשהעניק שם לזבוב בפעם הראשונה, הוא קרא לו על שם ביונסה.

"רבים מ-13 זבובי החייל החדשים שנתתי להם את שמם הם מאזורים שנפגעו מגל השריפות באוסטרליה", אמר. שניים מתוכם הוכרו כמינים בסכנת הכחדה, דבר שכנראה לא היה קורה ללא תשומת הלב התקשורתית שמשך זבוב רופול, ולרוב ממוקדת ביצורים הנחשבים חמודים כגון קואלות. תשומת הלב הזו היא גם הזדמנות ללמד על חשיבותם של הזבובים. זבובי החייל, כמו כל היצורים החיים, הם חלק מהמערכת האקולוגית. הזחלים שלהם חשובים מאחר שהם ניזונים מצמחים או בעלי חיים מתים וכך מסייעים בפירוק שלהם ובמחזור חומרי מזון, ואילו הבוגרים מאביקים פרחים.

בנוסף, בריאיון ל-CNN אמר לסרד שכאדם שהוא גם חוקר וגם הומו היה לו קשה מאוד לפרוח ולהרגיש נוח בתחום מדע "מסורתי" – אנטומולוגיה. הוא מקווה שהענקת השם של להט"ב כה מוכר כמו רופול לזבוב החייל, יראה ללהט"ב אחרים שיש חוקרים כמוהם, שיש להם ייצוג, ושיש להם מקום גם במחקר ומדע.

תודה לנדב דואני על העזרה


עקבו אחרי גם ב:

Facebook Instagram Youtube Twitter
פרופילים אישיים, לא רק על מדע


למידע נוסף

המאמרים המקוריים:

Lessard, B. D., Yeates, D. K. & Woodley, N. E. Revision of the Australian soldier fly genus Antissella White, 1914, including six new species (Stratiomyidae: Antissinae). Insect Systematics & Evolution 52, 444-476 (2021). doi: 10.1163/1876312X-bja10016

Lessard, B. D., Yeates, D. K., and Woodley, N. E. Opaluma Lessard & Woodley, gen. nov: a new genus of iridescent soldier flies (Diptera: Stratiomyidae) from Australia, including seven new species. Austral. Entomology 59, 467– 486 (2020). doi: 10.1111/aen.12485

ההודעה לעיתונות של CSIRO

נעם לויתן, דדפול, לוקי וסטן לי מעופפים בשמי אוסטרליה, בבלוג "תיבת נעם – מחשבות ביולוגיות"

* על פי האקדמיה ללשון העברית [PDF] שם המשפחה בעברית הוא אֶסְטְרַטְיוֹנִיִים, על פי השם המדעי, אך מאחר שהשם המדעי מורכב מהמילים "חייל" ו"זבוב" ביוונית בחרתי להשתמש בשם עברי אחר, שמוכר לאנשים שאינם אנשי מקצוע ושמכירים את "זבוב החייל השחור". הוא דומה לשם באנגלית soldier flies

תגים: , , ,

תגובה אחת ל-“הזבובים של רופול”

  1. יוספה שרגא אומר:

    מרגש מאוד. לאהוב ולכבד את השונים ממכם. גם אם הוא מעופף, עם או בלי מרחאות

    אהבתי

%d בלוגרים אהבו את זה: