דדפול, לוקי וסטן לי מעופפים בשמי אוסטרליה

חוקרים מאוסטרליה העניקו שמות ל-165 מיני חיות וצמחים, ביניהם חמישה זבובים טורפים המזכירים דמויות מהיקום של מארוול

נעם לויתן

אדם מחופש לדדפול וזבוב עם סימנים שמזכירים את המסכה של האנטי גיבור על הפטפטן

דדפּוּל (מימין) ו-Humorolethalis sergius או זבובפּוּל. צילום: נעם לויתן, CSIRO

ככל הנראה לא תופתעו מאוד לגלות שיש לא מעט מדענים גיקים. אחת ההזדמנויות שלהם לבטא את גיקיותם מגיעה כאשר הם זוכים להעניק שם מדעי למין ביולוגי חדש. מדעני סוכנות המדע הלאומית של אוסטרליה (CSIRO) קבעו השנה את השמות של 165 מינים חדשים של חרקים, צמחים, דגים, ציפורים ואקרית אחת. האנטומולוגים (חוקרי החרקים) בחבורה ניצלו את ההזדמנות וקראו לארבעה מינים חדשים של זבובים טורפים ממשפחת הטַרְפָנִיִּים (Asilidae) על שם דמויות של מארוול: דדפול, ת'ור, לוקי והאלמנה השחורה. זבוב טורף נוסף קרוי על שם האיש שברא את היקום של מארוול והמציא את השמות של דמויות רבות בו – סטן לי.

לא קשה לראות מדוע זבוב דדפול קיבל את שמו. הוא לא רק רוצח מיומן, כמו כל הזבובים הטורפים, אלא גם חולק עם דדפול את צבעי החליפה שלו ואפילו יש עליו סימנים שמזכירים את המסכה של האנטי גיבור על הפטפטן. שמו המדעי של דדפול הזבוב הוא Humorolethalis sergius. בריאן לסרד (Lessard), אחד האנטמולוגים מ-CSIRO, סיפר בהודעה לעיתונות שהשם נבחר מאחר ש"הוא נשמע כמו הומור קטלני באנגלית והוא נגזר מהמילים הלטיניות humorosus, שפירושה רטוב או לח, ו-lethalis שפירושה מת."

לזבוב סטן לי, Daptolestes leei, יש סימונים שהזכירו לחוקרים את השפם והמשקפיים שאפיינו את היוצר האגדי, שהלך לעולמו לפני שנתיים. ת'ור הזבוב מקושט בזהב ולכן קרוי Daptolestes bronteflavus, שפירושו רעם בלונדיני, וגם כולל את שמה של אחת מטכנאיות המעבדה של CSIRO. לזבוב של לוקי העניקו החוקרים את השם Daptolestes illusiolautus, מהמילה הלטינית illusio, אשליה או לעג והונאה, ו-lautus, אלגנטי. בהחלט הולם את האל התכסיסן וחובב האשליות של מארוול. גם האלמנה השחורה, שקרויה על שם עכביש, זכתה לזבוב טורף. לזבוב שלה יש בטן המזכירה בצורתה שעון חול וצבע שחור מבריק, ושמו Daptolestes feminategus: אישה לובשת עור.

גילוי מינים חדשים והענקת שמות הם לא סתם הזדמנות למחוות ולשעשועים. על פי ההודעה לעיתונות זיהוי מינים חדשים ולמידת ההבדל בין מינים שונים יכולים "לעזור להציל את חייהם וגם את חיינו".

הזבובים הטורפים, כמו כל היצורים החיים, הם חלק מהמערכת האקולוגית, ואובדן של מינים עלול להוביל לנזקים לא צפויים. חלק מהמינים גם מועיל לאדם, אם כטורפי מזיקים, כמאביקים, או כמקור אפשרי לתרופות או מזון.

תודה ליונת אשחר על העזרה

למידע נוסף

המאמר המקורי:

Robinson, I. J., Li X. & Yeates, D. K. Revision of the endemic Australian robber fly genus Daptolestes Hull (Diptera: Asilidae) and description of Humorolethalis gen. nov. Austral Entomology (2020). doi: 10.1111/aen.12465

ההודעה לעיתונות של CSIRO

רוב ליפלד (Liefeld), שיצר את דדפול עם פביאן ניצ'זה (Nicieza), מגיב:

הזינו את כתובת המייל שלכם כדי לקבל עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבה.

תגים: , , ,

%d בלוגרים אהבו את זה: