מחקר: האירוויזיון משמח אנשים

דווקא כן הצעצוע שלך? השתתפות בתחרות האירוויזיון קשורה לעלייה ברמת האושר – בשביעות הרצון מהחיים – בארצות המשתתפות.

נעם לויתן | מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע

בבית ספר לבריאות הציבור באימפריאל קולג' בלונדון חוקרים לרוב נושאים רציניים – את ההשפעות של מדיניות, גורמים סביבתיים ותנאים סוציו-אקונומיים על בריאותם של אנשים ועל סגנון חייהם ומצבם הנפשי. אך לא הפעם! לאחר שיחה מבודחת במסדרונות בית הספר החליטו החוקר בעל השם של נבל קומיקס, פיליפּוֹס פיליפּידיס (Filippidis), ועמיתיו לבדוק דווקא אם תחרות האירוויזיון משפיעה על אושר, שביעות רצון ורווחה במדינות המשתתפות. להפתעתם הם הצליחו למצוא קשר סטטיסטי כזה, ולכן הם רצו ופרסמו את ממצאיהם בכתב העת המדעי המקוון BMC Public Health.

החוקרים בחנו את התשובות לסקרי "יורו-ברומטר" הדו-שנתיים, שנערכים בקרב תושבי ארצות האיחוד האירופי וארצות המנסות להתקבל לאיחוד. ניתוח נתוני הסקרים מהשנים 2009–2015, בחודשים מאי ויוני הסמוכים לגמר תחרות האירווזיון, חשף כי אנשים היו מרוצים יותר מחייהם אם המדינה שלהם השתתפה באירוויזיון ובמיוחד אם היא הגיעה למקום טוב בתחרות באותה שנה.

על פי חישובי פיליפידיס ועמיתיו עלייה של 10 מקומות בתוצאות הסופיות באירוויזיון, למשל ממקום 16 למקום 6, קשורה לעלייה של ארבעה אחוזים בסיכוי להיות שבעי רצון מהחיים. עם זאת זכייה בתחרות לא העלתה את הסיכוי לכך עוד יותר.

אפילו אם המדינה שלכם השתתפה באירוויזיון והביצועים שלה היו נוראיים, כלומר היא הגיעה למקום 20 ומטה, מצבכם טוב יחסית (לרוב חדשות טובות לישראל). במקרה כזה הסיכוי להיות מרוצים מהחיים גבוה ב-13 אחוז משל מדינות שלא השתתפו כלל.

ישראל: תמונת מצב. כלב יושב בחדר בשריפה ושר את השיר של נטע ברזילי

ישראל: תמונת מצב. מקור: הילה גרגורי

החוקרים מודעים לכך שהמחקר שלהם מראה רק על מתאם, ולא על סיבתיות. עם זאת, הם מציינים להגנתם שמחקרים אחרים מצאו גם הם קשר בין אירועים גדולים, כמו הסופרבול, לבין אושר, שביעות רצון ורווחה של תושבי המדינות שנציגיהם הגיעו לאירוע. כמו כן, בהודעה לעיתונות פיליפידיס מסביר שהשתתפות מדינה באירוויזיון נותנת לתושביה הזדמנות לדבר על משהו חיובי, ולא על אירועים שליליים שמתרחשים סביבם ושלרוב מדווחים בחדשות (הממ… נשמע מוכר). העיסוק בחיובי מעלה את התחושה הטובה ושביעות הרצון של כולם, אפילו של אלו שלא מתעניינים בתחרות.

או כפי שאמרה נטע ברזילי​: "לא משנה לי אם אנצח או לא. אני רוצה לעשות מוזיקה ולהגיע לכמה שיותר לבבות"

בסופו של דבר ניצחה נטע ברזילי אתמול באירוויזיון, ואנחנו נוכל להמשיך עוד קצת להתמקד בשעשועים ובצעצועים.

המאמר המקורי:

Filippidis, F. T. & Laverty, A. A. "Euphoria" or "Only Teardrops"? Eurovision Song Contest performance, life satisfaction and suicide BMC Public Health 18, 582 (2018). doi: 10.1186/s12889-018-5497-3

הכתבה המקורית התפרסמה כפוסט בדף פייסבוק של מכון דוידסון לחינוך מדעי.

תגים: , , , ,

2 תגובות ל-“מחקר: האירוויזיון משמח אנשים”

  1. motior אומר:

    ברכות לנטע.
    האם אני אמור להיות מאושר יותר גם אם התחרות לא מעניינת אותי כלל גם השיר לא לטעמי? 😉

    אהבתי

%d בלוגרים אהבו את זה: