סיפורי בדים

אחרי אימון כושר בדים סינתטיים מסריחים יותר מבדי כותנה, בגלל החיידקים

בית שחי של גבר

מה משפיע על ריח בית השחי? צילום: David Shankbone, CC-BY-SA.

אם אתם עושים כושר (או סתם מסתובבים בתל-אביב בקיץ) אולי שמתם לב שלעתים הבגדים שלכם מצחינים ולעתים המצב לא כל כך נורא. אם לא שמתם לב לכך – שאלו את החברים שלכם. ההבדל בריחות קשור לבגדים שעל גופכם. בדים סינתטיים – בדי פוליאסטר – מריחים רע בהרבה מאשר בדי כותנה, ועל פי מחקר שהתפרסם לאחרונה ב- Applied and Environmental Microbiology, כל זאת בגלל חיידקים.

הריח אותו אנו מזהים כריח זיעה נובע מחיידקים החיים על גופנו. זיעה היא חסרת ריח, אך לאחר שהחיידקים החיים בבתי השחי ובחלקי גוף אחרים מפרקים את המרכיבים הקיימים בה, מתקבלים רכיבים נדיפים – כגון חומצות שומן קטנות – שיוצרים את הריח הלא נעים המזוהה עימה. עם זאת, לאחר אימון כושר אינטנסיבי לא רק בתי השחי מדיפים ריחות לא נעימים אלא גם הבגדים המיוזעים עצמם, וכאמור סוג הריח משתנה על פי סוג הבד.

כדי לבדוק את המקור להבדלים בריח כריס קאלווארט (Callewaert) מאוניברסיטת גנט בבלגיה ועמיתיו גייסו 26 מתנדבים בריאים, חציים נשים וחציים גברים, שלא לקחו אנטיביוטיקה בחודשים האחרונים. המתנדבים, שלבשו חולצות מכותנה, פוליאסטר או מבד מעורב, נשלחו לעשות ספינינג במשך שעה ולאחריה אספו החוקרים את החולצות ספוגות הזיעה והחיידקים ושמרו אותן בשקיות פלסטיק אטומות. כעבור 28 שעות, לאחר שהיה לחיידקים מספיק זמן להתרבות, קאלווארט ועמיתיו נתנו לשבעה קורבנות, כלומר שבעה מומחי ריח, להריח את החולצות ולאפיין אותן. המומחים קבעו, כצפוי, כי חולצות מבד סינתטי מריחות רע יותר מחולצות כותנה ויש להן ריח מעופש, חמוץ ודמוי אמוניה.

ניתוח DNA של בתי השחי של המתנדבים ושל החולצות חשף כי החיידקים, שעברו מהמתעמלים לחולצות יחד עם הזיעה, גדלו בצורה שונה על הבדים השונים. החיידקים הנפוצים ביותר שנמצאו על הבדים הסינתטיים היו מהסוג מיקרוקוקוס (Micrococcus), חיידקים הידועים כמפרקי זיעה הגורמים לריח רע. חיידקים אלו לא נפוצים במיוחד בבתי שחי – אף כי הגיעו משם – וגם לא נמצאו בכמויות גדולות בחולצות הכותנה, אך מתברר כי הם משגשגים וגדלים בקלות על בדי פוליאסטר.

החוקרים אמנם עוד לא בטוחים מדוע פוליאסטר מעודד צמיחה של החיידקים הגורמים לריח רע, אך לפחות בזכות מחקר זה אפשר לדעת מדוע חולצות מסוימות מצחינות במיוחד וכן מדוע כדאי שמי שדואגים לחבריהם יתאמנו בבגדי כותנה.

לקריאה נוספת

המאמר המקורי [PDF]:

Callewaert, C. et al. Microbial odor profile of polyester and cotton clothes after a fitness session. Appl. Environ. Microbiol. (2014). doi: 10.1128/AEM.01422-14

הרצאה של כריס קאלווארט על בתי שחי מצחינים, מ-TEDxGhent:

חקר מיקרואורגניזמים וריחות רעים מבית השחי – Dr. Armpit

דרור בר-ניר. "חיידקים בעור: בבריאות ובחולי" (עם תמונות שלא מתאימות לכל אחד)

תגים: , , , , ,

%d בלוגרים אהבו את זה: