אבני נגף במאבק בקורונה: הרופא המטעה והוויטמינים

דברי רופא שנוי במחלוקת, המתנגד לחיסונים ולתרופות, מסכנים את הציבור כולו. הוא קורא להפר את הנחיות הבידוד וטוען שאין מה לדאוג מקורונה – יש ויטמין C

נעם לויתן

אריה אבני

אריה אבני. מקור: צילומסך [שימוש הוגן]

עם הגעת נגיף קורונה החדש פרצה מגפה עולמית מסוכנת של מומחים מטעם עצמם וכל מיני "מטפלים" שמשתפים דברים ששלפו מה… שרוול בניסיון להטעות את הציבור ולפגוע בבריאותו.

אחד מאותם "מטפלים" הוא אריה אבני, אדם שאמנם יש לו תואר דוקטור ברפואה אך הוא לא עוסק בתחום כבר שנים רבות והוא אף מתנגד לרפואה. בגלל התנהלותו  פוטר אבני על ידי שרותי בריאות כללית, ומשרד הבריאות גם פסל את רישיונו לחודש בשנת 2015. קריאת פסק הדין בתביעה שהגיש נגד שירותי בריאות כללית וקריאת החלטת משרד הבריאות לגביו מומלצות ביותר.

בעבר כבר תיארתי חלקים נבחרים מתוכם:

על פי הפרטים בפסק הדין (ת"א 1732-08), המופיעים כגרסת הצדדים, הוא סיים את עבודתו בשירותי בריאות כללית "על רקע אי שביעות רצון מתמשך מתפקודו, תלונות מצד לקוחות ואי עמידה בסטנדרטים של איכות שירות…" בין היתר הוא המליץ למטופל טיפול בשיטת קומפרסים של כרוב "במקום לתת לו טיפול קונבנציונאלי" וכן גרם למטופלת לפרוץ "בבכי היסטרי" לאחר שבדק אותה ושאל אם היא "מקיימת יחסי מין עם כושים". אבני גם ביצע בדיקות קולונוסקופיה בחולים מעל גיל 70, אף שההנחיות אוסרות זאת וקובעות כי יש להפנות את החולים לבתי החולים. בפסק הדין נכתב כי אבני החליט כי "אין כל בסיס במתן הוראה שלא לבצע הבדיקה למטופלים" וכי "בודאי שהמשכתי לעשות [את הבדיקות]". בהחלטה על התליית רשיונו נכתב כי אבני פרסם "מאמרי השמצה והכפשה נגד ציבור הרופאים, בעיקר אלה העוסקים בתחום האונקולוגיה". אכן, אבני טען כי "האונקולוגים הם התורמים העיקריים לכריית קברם של 10,000 חולי סרטן בישראל" וכי הם מזכירים לו "את האומה המוסלמית". על פי המצוטט בהחלטה אבני גם אמר ש"ראשי משרד הבריאות … הם פגומי מוח, הם שטופי מוח… הם עלובי החיים ומעודדי המוות… "

אם כך לטעמי ברור למדי שלא כדאי לשמוע את דעתו של אבני על טיפולים ורפואה. לאחרונה קרא אבני לאנשים בסרטון ובפוסט פייסבוק להתעלם מהנחיות משרד הבריאות, לא לשמור על ריחוק פיזי, ובמקרה ש"חס וחלילה חליתם [בקורונה], לא לדווח לרשויות ולא לספר לאנשים היסטריים שעלולים להפיץ את השמועה ואף לדווח לאותן הרשויות". במכתב, שלטענתו שלח לחבר הכנסת עופר שלח, כתב אבני שמשטרת ישראל בעקבותיו. אולי כי ניסה לסכן את בריאות הציבור? עוד כתב אבני כי אין לו ספק שמשרד הבריאות טועה בהמלצותיו ופעולותיו לגבי נגיף הקורונה.

אולי כדי ללמדנו למה התכוון כשכתב "טועה" עבר אבני לכתוב שורה של טעויות והטעיות.

במכתב הוא כותב שיש "שבעה סוגים נגיפי קורונה המסוגלים לעבור מחיות", והוא כמעט צודק. יש שבעה נגיפי קורונה שמדביקים בני אדם. אולם, מבין שבעת נגיפים אלה ארבעה הם נפוצים וגורמים בעיקר לצינון ורק שלושת האחרים עברו לאחרונה מחיות לבני אדם. השלושה האלה אף מסוכנים בהרבה: הנגיף שגרם ל-SARS, והנגיפים שגורמים ל-MERS ול-COVID-19.

אבני מספר שבכמה מחקרים ישנים נמצאו נוגדנים נגד נגיפי קורונה ברוב האוכלוסייה. נראה שהוא מנסה לרמוז בכך שכל נגיפי קורונה קלים והנגיף הנוכחי רק "קצת שונה". זה קצת כמו לרמוז שמאחר שיש נחשים לא ארסיים אז נחשים ארסיים רק "קצת שונים".

העובדה שאפשר למצוא נוגדנים אלו באוכלוסייה לא מפתיעה אף אחד. ברור שלאנשים שחלו בצינון מנגיפי קורונה יש נוגדנים נגד… נגיפי קורונה. מה שהיה יכול להיות מפתיע ומעניין זה אם היה מתברר שיש להם נוגדנים נגד אבולה. ובכל מקרה אין קשר בין הסיפור הישן הזה לבין המגפה העולמית הנוכחית.

פתיחת המכתב ששלח אבני לח"כ עופר שלח: התייחסות שונה משל משרד הבריאות לטיפול באירוע הקורונה

חלק מהמכתב שאבני טוען ששלח לח"כ שלח. מקור: צילומסך

סיפורים על D ועל C

כמו בכל בדיה טובה המכתב של אבני מתובל במעט אמת, למשל הרמז שויטמין D קשור למחלות. אכן יש קשר כלשהו בין ויטמין D למחלות במערכת הנשימה, אך ויטמין זה או ויטמין C כלל לא מורידים לכמעט אפס את "הסיכוי לחלות במחלה ממקור קורונה או שפעת".

מחסור בויטמין D עלול להשפיע על פעילות מערכת החיסון וקשור בין היתר לעלייה בסיכון ללקות בזיהומים. סקירה שיטתית ושקלול של 25 מחקרים (מטא-אנליזה), שכללו 11,321 אנשים מ-15 מדינות, הראו שנטילה יומיומית או שבועית של תוסף ויטמין D הקטינה את הסיכון של אנשים שסבלו ממחסור בויטמין ללקות בזיהומים בדרכי הנשימה (ARI). עם זאת, הסיכון לסיבוכים לא השתנה.

אבני מציע לתת לכל האוכלוסייה בישראל את החומצה האהובה עליו – ויטמין C – במנות גדולות של 2 גרם פעמיים- שלוש ביום, למניעת המחלה. לעומת זאת, בחולים לטענתו יש לטפל עם מנות ענקיות של 200-150 גרם מהחומצה ישירות לווריד. התצרוכת המומלצת של ויטמין C למבוגר היא בין 75 ל-90 מיליגרם ליום, והרף המקסימלי הוא 2 גרם (2,000 מיליגרם) ליום. מנות גדולות בהרבה, כמו אלה שאבני מציע לתת לאנשים חולים, עלולות לגרום אפילו באנשים בריאים שלשולים, בחילות, הקאות ועוד. עודף ויטמין C עלול לגרום לאבנים בכליות, לפגוע במטבוליזם של ויטמין B12, להפריע לפעילות תרופות שונות ולהוביל לאנמיה המוֹליטית (פירוק תאי דם אדומים) באנשים עם חסר באנזים G6PD.

אגב, במקום לתת עירוי לווריד של 200,000 מיליגרם ויטמין C לחולים קשים אבני מציע את התוסף החביב על משווקי "טיפולים", ויטמין C ליפוזומלי. זהו ויטמין C שעטוף בבועית שומנית כמו זו שעוטפת את התאים שלנו או את הנגיף SARS-CoV-2. הסיפור שמוכרים לאנשים הוא שויטמין C שעטוף כך נספג טוב יותר בגוף, אך כפי שד"ר שקד אשכנזי מסבירה בכתבה באתר "מדע גדול, בקטנה", זה לא נכון כלל:

ויטמין C הוא חומר קטן והידרופילי ["אוהב מים"] שמתמוסס במהירות ונע בחופשיות בדם וברקמות. ויטמין C בהחלט לא זקוק לשכבה שומנית שתבודד אותו מהמים שבגוף האדם, ואין ראיות לכך שליפוזומים [אותן בועיות שומניות] תורמים לספיגה שלו.

ומה הקשר בין ויטמין C והמחלה COVID-19, הנגרמת נגיף קורונה החדש? אין. אך הוא אולי יכול לסייע קצת לתסמיני צננת. מטא-אנליזה מ-2013 הראתה שנטילה קבועה של ויטמין C לא מנעה צננת, פרט להפחת הסיכון ב-50 אחוז לתסמיני צננת שמקורם לא בגורמי מחלה אלא בפעילות גופנית אינטנסיבית במיוחד, כמו ריצת מרתון או סקי. כמו כן, נראה כי נטילה שגרתית של ויטמין C עשויה לקצר בלא יותר מכמה שעות משך של צננות. לגבי מנות גדולות של הוויטמין, מחקר שהתפרסם בשנה שעברה מצא שעירוי ויטמין C לא משפר את מצבם של חולים הסובלים מתסמונת מצוקה נשימתית חריפה (ARDS), המאפיינת גם חולים קשים ב-COVID-19.

אף שאין סיבה לחשוב שוויטמין C יעזור לחולי COVID-19, מתקיים בסין ניסוי קליני שבודק האם עירוי מנות גדולות של הוויטמין יכול לשפר את מצבם של חולים קשים הסובלים תסמונת מצוקה נשימתית חריפה. המחקר צפוי להסתיים בספטמבר ובינתיים לא פורסמו תוצאות ביניים כלשהן.

אם כך, נטילת ויטמין D על ידי הסובלים ממחסור יכולה להקטין את הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה, ונטילת ויטמין C עשויה לגרום לקיצור חסר משמעות רפואית של צננת. אולם, נכון להיום אין ראיות לכך שויטמינים אלו – או כל תוסף אחר – יכולים להגן מפני COVID-19 באנשים שנדבקו ב-SARS-CoV-2. אם אתם אנשים בריאים בדרך כלל, שאינם סובלים ממחסור, תוספים לא יעזרו לכם. עד שיפותחו חיסונים וטיפולים יעילים, הדרך היחידה להתגונן מפני המחלה היא לא להידבק בנגיף: לא לגעת בפנים, לשטוף ידיים, ולשמור על ריחוק פיזי. והדרך הטובה ביותר להתגונן מפני מגפת המידע השגוי היא למחוק ולא להעביר מסרים שמגיעים מאריה אבני ומאנשים דומים.

למידע נוסף

נגיף הקורונה: לעשות סדר בשמועות, באתר "מכון דוידסון לחינוך מדעי"

הזינו את כתובת המייל שלכם כדי לקבל עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבה.

תגים: , , , , , ,

6 תגובות ל-“אבני נגף במאבק בקורונה: הרופא המטעה והוויטמינים”

 1. Nimrod Aizenberg אומר:

  ושוב, אותה השאלה בפעם האלף: למה משרד הבריאות מתעקש לא להפעיל נגד האיש הנוראי הזה וחבריו את סעיף 218 לחוק העונשין?

  אהבתי

 2. motior אומר:

  תודה על הרשומה המעניינת. אהבתי מאוד את משפט הפתיחה.

  אהבתי

 3. ביולוג ירושלמי אומר:

  שכחת מגנזיום כפיתרון לעוד אי אלו מחלות כרוניות… מגנזיום עגול (ככה הוא ענה לאחת המעריצות המבוגרות שמשוועות לפתרון למחלתן).
  אין לי מושג מי זה. אז בעקבות הפוסט שלך, הלכתי למרשתת וביזבזתי חצי שעה מהחיים ומזמן הקריאה שלי על הפייסכלוב של הנ"ל.
  בימי הקורונה נכון להיום, הוא משתולל שם בטירוף כנגד משרד הבריאות וראשי המשרד… ממש מפליא שרשיון הרפואה עדיין בחיקו.

  פוסט אחד היה סוג של כמעט "הגיוני", פוסט שכלל שקף עם מספר המיתות בהתאם למחלה (הפייסבוק של "הרפואה הנכונה – ד"ר אריה אבני" פוסט מהיום ה- 01.04.2020), רק שהפלות נחשבות שם כסיבה לגיטימית למוות (מוות של מה בדיוק? של צבר תאים? באיזה שלב?).

  האמת היא שאני מתקשה לשפוט אותו. הוא באמת באמת מאמין במה שהוא כותב. אפילו שהקוהרנטיות שלו לוקה בחסר.
  לא שזה עושה את זה ל"בסדר", אלא שפשוט באחריות הציבור להרחיק אדם כזה מהציבור. ואם הציבור מוכן לאכול את השיט שלו, כנראה שלציבור מגיע? (אני יודע שזו טענה חלשה, סליחה).
  יש את עניין התואר ברפואה (M.D.) שהוא קיבל בצעירותו כשעוד היה חלק מאמין במערכת הרפואה הקונבנציונאלית. היום הוא כבר רחוק מאוד מאותם זמנים שבהם עשה שימוש במדע ובכישוריו כרופא קונבציונאלי.
  הוא לא שונה בהרבה מנטורופתים (שסיגלו לעצמם את החיקוי המזהיר תואר N.D.) או הומיאופת (שיסגלו לעצמם בעתיד את התואר H.D.?).

  רק בריאות לכולם. לא נחיה לנצח תודה למפלצת הספגטי הרטובה.

  אהבתי

  • Noam אומר:

   מצטער שבגללי שמעת עליו. האחריות היא של משרד הבריאות להגן מפניו, מאחר שהוא רופא, אבל הם לא עושים מספיק.

   אם אתה רוצה "להתרשם" עוד קצת, הנה פוסט ישן שלי עליו:

   רק בריאות 🙂

   אהבתי

Trackbacks/Pingbacks

 1. 008 בבידוד – החיים שלי (או של אחרים) - אפריל 2, 2020
%d בלוגרים אהבו את זה: