למה משהקים ואיך להיפטר משיהוקים

שיהוקים הם תופעה מצחיקה ומטרידה שעלולה לתקוף כל אחד. עם זאת, אין לחוקרים מושג מה גורם לה ולמה אנחנו משהקים

נעם לויתן

מר שיהוק. צילום מסך מסדרת האנימציה

מר שיהוק המסכן… מקור: צילומסך [שימוש הוגן]

שיהוק נוצר מכיווץ פתאומי ולא רצוני של הסרעפת וסגירה של מיתרי הקול. אין לנו מושג מה גורם לו ולמה אנחנו משהקים. שיהוקים יכולים לתקוף כל אחד ובכל גיל – אפילו עוברים – ולרוב הם נמשכים רק לזמן קצר, אם כי היו מקרים של שיהוקים שנמשכו חודשים ואפילו שנים. השיא הוא שיהוק שנמשך 68 שנה(!) והתחיל כשחזיר נפל על אדם בשם צ'ארלס אוסבורן.

נוסף לצניחת חזירים דברים שונים יכולים לעורר שיהוקים, למשל שתיית אלכוהול או משקאות מוגזים, בליסה (חזירות מסוג אחר), בליעת אוויר ואפילו התרגשות או פחד. שיהוקים מתמשכים נגרמים בדרך כלל מדברים חמוּרים יותר מאכילת ארוחה משפחתית לבד, ועלולים להעיד על בעיות רפואיות. בכל מקרה אם אתם משהקים יותר מ-48 שעות, ועוד לא השתגעתם, זה הזמן ללכת לרופאה.

לדעת חוקרים מסוימים שיהוקים הם שריד אבולוציוני מאבותינו הדו-חיים. בדו-חיים שבהם יש גם ריאות וגם זימים, כמו בראשני צפרדעים בחלק משלבי ההתפתחות שלהם, שרירי הנשימה מתכווצים במחזוריות והקנה שלהם נסגר וכך מים זורמים על פני הזימים שלהם בלי לחדור לריאות. סדר הפעולות בנשימה זו והמנגנונים העצביים האחראים עליה כמעט וזהים לאלו שבשיהוקים.

עם זאת, דו-חיים שכבר לא משתמשים בזימים וגם יצורים אחרים שאבותיהם דו-חיים – זוחלים ועופות – לא משהקים. רק יונקים משהקים. אחת ההשערות לכך שהיכולת לשהק נשמרה ביונקים קשורה לכך שבליעת אוויר, נוכחות אוויר בקיבה, גורמת לשיהוקים. לפי ההשערה שיהוקים עוזרים להוציא אוויר מהקיבה וכך מפנים בה מקום ומאפשרים לתינוקות וגורים לשתות יותר חלב. זו גם אולי הסיבה לכך שתינוקות משהקים יותר ממבוגרים.

ואיך אפשר להיפטר משיהוקים? אם הם נגרמים מבעיה רפואית טיפול בבעיה יעלים את השיהוק. לכל השיהוקים האחרים יש מגוון של תרופות סבתא: עמידת ראש, שתיית מים קרים, שתייה מהצד השני של הכוס, נשימה לתוך שקית נייר, כפית סוכר, עצירת הנשימה, הפחדת המשהק ועוד. מחקר ישראלי אף הראה שעיסוי רקטלי יכול אולי לעצור שיהוקים (ספרו את זה למר שיהוק!).

כלל לא ברור אם שיטות אלה עובדות, אז אם אתם משהקים פשוט המתינו שיעברו או השתמשו בשיטה שמשעשעת אתכם ביותר.

למידע נוסף

מאמרים נבחרים:

Straus, C. et al. A phylogenetic hypothesis for the origin of hiccough. Bioessays. 25, 182-188 (2003). doi: 10.1002/bies.10224

Howes, D. Hiccups: A new explanation for the mysterious reflex. Bioessays 34, 451-453 (2012). doi: 10.1002/bies.201100194

הרשומה מבוססת על פוסט שפרסמתי בפייסבוק.

תגים: , , , , ,

%d בלוגרים אהבו את זה: