ולמד זאב מכלב (וכלב מאדם)

בתהליך הביות פיתחו הכלבים יכולת לתקשר עם בני האדם אבל איבדו את היכולת ללמוד זה מזה

יונת אשחר ונעם לויתן | גליליאו

כלב פותח קופסה

כלב פותח קופסה. צילום מתוך: PLOS ONE 9, e86559 (2014).

עד כמה שקשה להאמין לכך כאשר מסתכלים על יצורים כמו הפקינז או הבולדוג האמריקאי, מוצאם של כל הכלבים הוא מהזאב. בזמן הקצר יחסית שעבר מאז ביותם – כמה אלפי שנים בלבד – רבות מהתכונות שלהם השתנו באופן ניכר. אמנם כמה מהגזעים שמרו על הפרופורציות ומבנה הגוף של הזאב והם דומים לו יותר מהאחרים, אך עדיין בין שני המינים קיימים הבדלים רבים, ולכן לא קשה להבדיל בין חברו הטוב של האדם לבין קרוביו הפראיים.

הביות שינה לא רק את מבנה הגוף של הכלבים, אלא גם את צורת ההתנהגות שלהם. מחקרים הראו שכלבים קשובים יותר לבני אדם מזאבים, גם אם הזאבים גדלו בחברת בני אדם. כלבים, למשל, מגיבים לסימנים כמו הצבעה באצבע לעבר מקום מסוים, בעוד שזאבים נוהגים להתעלם מכך. אך האם הביות, שחיזק את התקשורת בין הכלבים לאדם, פגע ביכולתם לתקשר בינם לבין עצמם?

פרדריקה ראנן (Range) וסופי ויראניי (Viranyi) מאוניברסיטת וינה באוסטריה, בדקו אם כלבים וזאבים מסוגלים ללמוד מבני מינם. במאמר שפורסם במגזין PLOS ONE, הם הציגו בפני גורי כלבים וגורי זאבים קופסה שאפשר לפתוח על ידי לחיצה על מנוף באמצעות כף הרגל או הפה. בתוך הקופסה חיכה פרס טעים. כל גור זכה להדגמה מכלב שאולף לפתוח את הקופסה בהצלחה, ואז ניתנה לו הזדמנות לפתוח אותה בעצמו. כל הכלבלבים והזאבונים התקרבו בשמחה אל הקופסה והחלו לחקור אותה, אך רק 4 מ-15 גורי הכלבים הצליחו לפתוח אותה – בניגוד לכל 12 גורי הזאבים [סרטונים]. החוקרים מצאו הבדל נוסף: בעוד שהזאבים התמקדו ברחרוח ובבדיקה של המנוף הפותח את הקופסה, וכך גם גילו במהירות איך לפתוח אותה, הכלבים העדיפו לבדוק אזורים אחרים של הקופסה. הזאבים גם נטו להתאים את התנועות שעשו לאלו שעשה הכלב המדגים – אם הכלב לחץ על המנוף בעזרת הכף, הם השתמשו בכף, אם הכלב השתמש בפיו, גם הם עשו זאת.

מה העניק לזאבים את היתרון במבחן הזה? יש לכך כמה תשובות אפשריות.

זוג זאבים

זוג זאבים. צילום: Walter Vorbeck.

קודם כל, ייתכן שהזאבים פותרים בעיות מהסוג הזה בצורה טובה יותר מכלבים, ללא קשר להדגמה. הם טובים יותר בלהבין קשרים פיזיקליים – כיצד הזזה של חלק אחד גורמת לחלק אחר לזוז. אך החוקרות אינן סבורות שזו התשובה הנכונה – מכמה סיבות. ראשית, מחקרים אחרים הראו שכלבים וזאבים פותרים בעיות מכניות כאלו בהצלחה דומה כאשר לא מעורבת הדגמה. שנית, כאשר החוקרות נתנו את הקופסה לזאבים שלא צפו בהדגמה, הם לא הצליחו לפתוח אותה, כלומר ההדגמה היתה חלק חיוני בהצלחה של הזאבונים.

הסבר נוסף הוא שכלבים נוהגים לסמוך על בעליהם שיפתרו את הבעיות במקומם, ולכן, במקום לנסות לפתוח את הקופסה בעצמם, הם התייאשו במהירות ופנו אל בני האדם בבקשת עזרה. ואמנם, הכלבלבים בניסוי אכן פנו אל בני האדם והסתכלו עליהם כמבקשים עזרה, אבל הם לא עשו זאת מיד. למעשה, בזמן שעבר מאז שהכלבים החלו לבדוק את הקופסה ועד שהתייאשו ופנו אל בני האדם, רוב הזאבים כבר פתחו את הקופסה בהצלחה. לפיכך, החוקרות הסיקו שנטייתם של הכלבים לפנות אל בני האדם לא הפריעה להם בביצוע המשימה, או לפחות זה לא היה הדבר היחיד.

המסקנה של החוקרות היתה שזאבים לומדים טוב יותר מהדגמות מכיוון שהם מעניקים תשומת לב גבוהה יותר לבני מינם. זאבים הם יצורים חברתיים – הם חיים בלהקות, משתפים פעולה זה עם זה בציד ואף לומדים זה מזה. תשומת הלב שהם נותנים זה לזה והתקשורת המוצלחת ביניהם חיוניות בשביל פעולות כאלו. בתהליך הביות של כלבים, התכונות האלו נוצלו כדי לפתח כלבים שיעניקו את תשומת הלב לנו, בני האדם. יכולת הכלבים להבין את פעולתם של כלבים אחרים ולתקשר איתם הייתה חשובה פחות, ולכן לא נבררה במהלך אלפי השנים של ברירה מלאכותית שיצרה את כלב הבית.

המחקר הזה הוא עוד דוגמה לכך שבמהלך אבולוציה – טבעית או מלאכותית – ברירה של תכונות מסוימות עשויה להוביל לתוצאות לא צפויות. במקרה זה, יצרנו בעל חיים שמותאם בצורה מושלמת לשמש בן לוויה לבני האדם – אבל נראה כי פגמנו ביכולתו לשמש בן לוויה לכלבים אחרים.

לקריאה נוספת

המאמר המקורי:

Range, F., Virányi, Z. Wolves are better imitators of conspecifics than dogs. PLOS ONE 9, e86559 (2014). doi:10.1371/journal.pone.0086559

יונת אשחר ונעם לויתן, "זאב בלבוש כלב", גליליאו 184

הכתבה המקורית התפרסמה במגזין גליליאו גיליון 187, אפריל 2014

תגים: , , , , ,

%d בלוגרים אהבו את זה: