לך אל הנמלה עכביש

עכביש קפצן מתגונן מפני עכביש טורף – על ידי מגורים בסמוך לנמלה טורפת

יונת אשחר ונעם לויתן | גליליאו

עכביש יורקן מתכונן לאכילת עכביש פינטלה

יורקן מתכונן לאכילת פינטלה. צילום: courtesy of Ximena Nelson & Robert Jackson.

אין מה לקנא בעכביש הקפצן פינטלה פיאטנסיס (Phintella piatensis). כרוב העכבישים ממשפחת הקופצניים גם פינטלה הוא עכביש קטן וחמוד למראה, שאינו טווה רשתות אלא מתגורר בקן עשוי קוּרים הדומה לגולם של פרפר. אך לפינטלה יש בעיה המיוחדת לו: הוא נאלץ להתמודד עם שני מיני טורפים עיקריים, כל אחד מהם נראה מאיים ומסוכן יותר מהאחר.

מצד אחד – הנמלים. הנמלה האורגת האסייאתית (Oecophylla smaragdina) היא יצור מטיל אימה (לפחות אם אתה עכביש): אלו נמלים טורפות, בעלות נשיכה קטלנית, ובהיותן חרקים חברתיים הן צדות בחבורות. בקרב בין עכביש אחד קטן לקבוצת נמלים תוקפניות, לעכביש אין הרבה סיכויים.

מנגד יש עכביש טורף, יורקן (מהסוג Scytodes). עכבישים אלו נראים כמו מפלצת מסרט אימה: הם מסוגלים "לירות" קורים מאיברים המצויים בראשם, קורים שאינם רק דביקים אלא גם מכילים ארס. כך הם צדים את טרפם ומשתקים אותו. עכבישי הפינטלה הם מהקורבנות החביבים עליהם, ולעתים קרובות הם פורשים את רשתם בדיוק מעל לקן של פינטלה וצדים את העכביש הקפצן כשזה מנסה לצאת לדרכו או לחזור הביתה.

מה יכול לעשות עכביש קפצן קטן נגד שני אויבים איימתניים שכאלו?

לפי מאמר שהתפרסם לאחרונה במגזין Behavioral Ecology and Sociobiology, גישה אחת היא לחבור אל אחד האויבים – נגד השני.

עכביש הפינטלה מנצל את העובדה שהנמלים צדות לא רק אותו, אל גם את היורקן. הקורים המפחידים שלו אינם יעילים נגד אויב שמגיע עם צבא שלם: הקורים יכולים לשתק כמה נמלים, אבל חברותיהן יגברו על העכביש. עכבישי פינטלה שיקימו את קִניהם ליד קִני הנמלים האורגות עשויים להרתיע את היורקנים מלהתקרב אליהם.

שמור את אויבך קרוב

החוקרים חימנה נלסון (Nelson) ורוברט ג'קסון (Jackson) מאוניברסיטאות בניו זילנד ובקניה בדקו את נטייתם של עכבישי פינטלה לגור ליד הנמלים – ואת נטייתם של היורקנים להתרחק מהן. לשם כך הם שמו את שני העכבישים יחד בטרריום במעבדה. שלא במפתיע, היורקנים נטו לטוות את רשתותיהם מעל הקנים של עכבישי הפינטלה – זוהי האסטרטגיה הרגילה שלהם. אז הזרימו החוקרים לטרריום אוויר שנשא את ריחן של הנמלים האורגות. התוצאה: עכבישי הפינטלה בנו את קניהם בעיקר מעל עלים שאפשר היה להריח מהם את הנמלים, ואילו היורקנים נמנעו מלטוות רשתות באזורים אלו.

אם כך, עכבישי הפינטלה אכן מעדיפים את קרבתן של הנמלים. ברור מדוע זו אסטרטגיה טובה כהגנה מפני היורקנים, אבל השאלה שנותרת פתוחה היא כמובן – כיצד הם מצליחים לא להיאכל ע"י המגינות שלהם, הנמלים?

התשובה לכך נעוצה ככל הנראה במבנה הקן של הפינטלה, שבנוי מקורים דחוסים וחזקים במיוחד, כך שהנמלים אינן יכולות לקרוע אותם ולהיכנס פנימה. לקן יש גם מעין דלתות בכל צד, שהעכביש מרים כדי להיכנס, ונראה שהנמלים עדיין לא למדו כיצד לפתוח את הדלתות האלו. החוקרים עדיין אינם בטוחים כיצד העכביש מגן על עצמו כשהוא מחוץ לקן – ייתכן שהוא מסוגל להפריש חומרים המרחיקים את הנמלים וייתכן שהוא פשוט יוצא מהקן רק כשהנמלים אינן בסביבה. חוש הראייה של העכביש, המפותח מזה של הנמלים, עשוי לעזור לו להימנע ממגע איתן.

עכבישי הפינטלה אינם היחידים המשתמשים בתוקפנותן וביעילותן של הנמלים כדי להרתיע טורפים – יש אפילו ציפורים המחפשות את קרבתן של נמלים מאותה סיבה. בחלק מהמקרים, כמו זה של הנמלים ה"מגדלות" כנימות ומגינות עליהן בתמורה להפרשות שהנמלים אוכלות, מדובר בסימביוזה הדדית, יחסים ששני הצדדים נהנים מהם. אך במקרה של העכבישים, הנמלים אינן נהנות מכך שעכבישי הפינטלה מתגוררים סמוך להן וגם לא נפגעות; יחסים כאלו נקראים קומנסליזם. הייחודיות של הקומנסליזם בין עכביש הפינטלה לנמלים האורגות היא שמדובר במינים שהם גם בעלי יחסי טורף ונטרף.

כמו רבים אחרים, עכביש הפינטלה נאלץ לבחור בין שתי ברירות רעות. הפתרון היצירתי שהוא מצא הוא לא רק לבחור ברע במיעוטו – אלא לנצל אותו כדי להתגונן מפני הרע הגדול יותר.

המאמר המקורי:

Nelson, X. J. & Jackson, R. R. Timid spider uses odor and visual cues to actively select protected nesting sites near antsBehav. Ecol. Sociobiol. 68, 773-780 (2014). doi: 10.1007/s00265-014-1690-2

הכתבה המקורית התפרסמה במגזין גליליאו גיליון 188, מאי 2014

תגים: , , , ,

2 תגובות ל-“לך אל הנמלה עכביש”

  1. motior אומר:

    מעניין מאוד!

    אהבתי

%d בלוגרים אהבו את זה: