פטפוטי קופים

האם הדיבור התפתח מתכונה המכונה בִּרבּוּר שנצפתה אצל קופי הג'לדה?

יונת אשחר ונעם לויתן | גליליאו

ג'לדה בהרי סִימֶן באתיופיה

ג'לדה בהרי סִימֶן באתיופיה. צילום: ברק סלטי וספי קליינמן.

אחת המשמעויות הפילוסופיות של תיאוריית האבולוציה של צ'רלס דרווין ואלפרד ראסל וולאס היא נישול בני האדם מהמקום שבו בעצם מעולם לא היו – המקום של נזר וסיבת הבריאה. משמעות זו הבהירה את הקשר העמוק שלנו לכל בעלי החיים, והיצורים החיים בכלל, שמסביבנו. כן, יש לנו תכונות המיוחדות לנו (כמו לכל מין-ביולוגי אחר), אך לכל התכונות האלו יש ניצנים ומקבילים, גם אם שונים במקצת, אצל קרובינו. למשל, אנו יכולים להזיז את אצבעותינו בזריזות ובדייקנות רבה יותר משל כל פרימט אחר, אך אפשר בקלות לראות שידינו התפתחו מאותו מקור שממנו התפתחו ידי הקופים וקופי האדם. בעשרות השנים האחרונות, מחקרים רבים, בעיקר על קופים וקופי אדם, הראו שמה שנחשב בעבר לנחלתם הבלעדית של בני האדם, כמו למשל שימוש בכלים, נמצא בצורתו הבסיסית גם אצל בעלי חיים אחרים. אך יש תחום אחד שבו אנחנו שונים מאוד מכל בעלי החיים, אפילו הקרובים אלינו ביותר. השוני גדול עד כדי כך שיש ויכוח סוער כיצד התכונה הזו התפתחה – לא ברור כלל מהם המקבילים לה אצל הקופים וקופי האדם. התכונה הזו היא המאפשרת לנו לדבר, ולכם לקרוא את המילים שאנו כותבים: השפה.

כמובן, בעלי חיים רבים מתקשרים ביניהם באמצעות קולות. כלבים נובחים, סוסים צוהלים, ואנחנו מכירים אישית כמה חתולים ששותקים רק לעתים רחוקות. אלא שהקולות שבעלי חיים משמיעים שונים בצורה מהותית משפות אנושיות, גם מבחינת המורכבות וגם מבחינת השימוש. תקשורת קולית בין בעלי חיים אינה מראה מאפיינים של תחביר, המצויים בכל השפות האנושיות, ויש דוגמאות מעטות מאוד (שעדיין נמצאות במחלוקת) לקולות המציינים אובייקטים מסוימים, בניגוד לקולות המושמעים בתגובה לפחד, התרגשות וכו'. קולות בעלי חיים בדרך כלל גם אינם מציגים שוֹנוּת גיאוגרפית כמו זו הקיימת בבני אדם.

מסיבות אלו חוקרים רבים סבורים שצורת התקשורת שממנה התפתחה השפה האנושית אינה כלל תקשורת קולית, אלא מחוות גוף (כולל תנועות ידיים) או הבעות פנים. מחקרים הראו שמחוות גוף של שימפנזים, למשל, נוטות להראות שונות גיאוגרפית ומורכבוּת יותר מאשר הקולות שהם משמיעים. חוקרים אחרים מחזיקים בדעה שמקור השפה הוא בכל זאת קולי.

ברבור של קופים

מחקר שהתפרסם במגזין Current Biology מספק עדויות חדשות התומכות בגישה הראשונה. אחת מהבעות הפנים הנפוצות ביותר בקרב קופים וקופי אדם היא מצמוץ שפתיים: פתיחה וסגירה מהירה של הפה במשך כמה שניות. זוהי מחווה ידידותית, הנעשית בדרך כלל כאשר שני פרטים ניגשים זה לזה במטרה לשחק או לבצע גרוּמינג (פעולות טיפוח שבעלי חיים, בעיקר פרימטים, עושים זה לזה). אצל רוב מיני הקופים וקופי האדם לא מושמע אף קול בזמן מצמוץ השפתיים. למרות זאת, המחווה הזו משכה את תשומת הלב של חוקרים המתעניינים במוצא השפה, שכן תנועות השפתיים דומות בצורתן לתנועות שאנו מבצעים בשעת דיבור. לעומת זאת, כאשר קופים משמיעים קולות, הם לרוב אינם מזיזים את שפתיהם או את לשונם.

ת'ור ברגמן (Bergman) מאוניברסיטת מישיגן בארצות-הברית חקר קופי ג'לדה (Theropithecus gelada) – קופים גדולים ומרהיבים למראה, אשר חיים בערבות אתיופיה. קופי הג'לדה חיים בקבוצות גדולות, ובניגוד לרוב מיני הקופים מבלים את זמנם על הקרקע. המיוחד בקופים אלו הוא שכאשר הם ממצמצים בשפתיהם, הם משמיעים קול, שברגמן מכנה Wobble או ברבור. קול זה שונה מקולות קופים אחרים בכך שהוא מופק בעזרת הזזת השפתיים, בדומה לדיבור אנושי. גם ניתוח התדירויות של הקול הזה מראה דמיון גדול בינו ובין המאפיינים של דיבור. הברבור ייחודי לקופי הג'לדה ואינו מופיע אפילו אצל מיני הקופים הקרובים אליהם ביותר, קופי הבבון.

האם הברבור הוא הצעד הראשון בהתפתחות השפה? איש אינו חושב שקופי הג'לדה עשויים לפתח שפה מורכבת ומתוחכמת בעתיד הנראה לעין, אך העובדה שהם לא רק משמיעים קולות בצירוף למצמוץ השפתיים אלא שהקולות האלו דומים כל כך לקולות דיבור, מחזקת את התיאוריה שהשפה שלנו התפתחה לא מהתקשורת הקולית הנפוצה אצל קרובינו, אלא מהוספת קול להבעת פנים נפוצה. ייתכן שהדרך למורכבות הנפלאה של השפה האנושית נפתחה לפנינו כאשר למדנו להשמיע קול ולהזיז את השפתיים בעת ובעונה אחת.

המאמר המקורי:

Bergman, T. J. Speech-like vocalized lipsmacking in geladasCurr. Biol. 23, R268-R269 (2013). doi: 10.1016/j.cub.2013.02.038

הכתבה המקורית התפרסמה במגזין גליליאו גיליון 178, יוני 2013
הכתבה מופיעה גם באתר הידען.

תגים: , , , , , ,

תגובה אחת ל-“פטפוטי קופים”

  1. motior אומר:

    מעניין מאוד!

    אהבתי

%d בלוגרים אהבו את זה: