טיפול מונע נגד HIV עוצר את התפשטות הנגיף באוכלוסייה

שימוש נרחב ב-PrEP בניו סאות' וויילס באוסטרליה הפחית את מספר הנדבקים החדשים ב-HIV בכל המדינה

נעם לויתן

גלולות המשמשות כטיפול מונע טרום-חשיפה

טיפול מונע טרום-חשיפה, PrEP. תמונה: NIAID, Public Domain.

טרוּבדה – גלולה המשמשת כטיפול מונע טרום-חשיפה (pre-exposure prophylaxis או PrEP) ל-HIV, הנגיף הגורם לאיידס – מונעת כמעט לחלוטין הדבקה בנגיף אם היא נלקחת כל יום ועל פי ההוראות. חישובים שונים חזו שאם הגלולה תינתן במהירות לכמות גדולה של אנשים בסיכון היא תאט או תבלום את התפשטות ה-HIV באוכלוסייה. עתה, קבוצת חוקרים מאוסטרליה הראתה, במחקר שתוצאותיו התפרסמו בכתב העת The Lancet HIV, שהתחזיות נכונות.

החוקרים גייסו למחקר 3,700 מתנדבים, שרובם המוחלט היו גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים בסיכון: כאלו שהשתמשו בסם המסוכן במיוחד קריסטל מת' (מתאמפטמין), שקיימו יחסי מין אנאליים מזדמנים ללא קונדום כצד הנחדר עם גבר חיובי ל-HIV או שסטטוס ה-HIV שלו לא ידוע, שנדבקו בזיבה או בכלמידיה רקטליים או בעגבת, ו/או שקיימו יחסי מין אנאליים ללא קונדום עם שותף קבוע חיובי ל-HIV שאינו מטופל או שרמת הנגיף בדמו אינה מתחת לסף הזיהוי (חיוביים מתחת לסף הזיהוי לא יכולים להדביק בנגיף).

החוקרים חילקו למתנדבים טרובדה, עקבו אחריהם במשך שנה כדי לוודא שלקחו את הגלולות והתמידו בטיפול, וכן בדקו את סטטוס ה-HIV שלהם בחודש הראשון וכל שלושה חודשים מתחילת נטילת ה-PrEP. בנוסף בדקו את המתנדבים לנוכחות מחלות מין אחרות וכן עקבו אחר תפקודי הכליה שלהם. במהלך השנה רק שני אנשים שקיבלו PrEP נדבקו ב-HIV ושניהם לא התמידו בטיפול. אחד מהם לקח את הגלולות אך לא נטל אותן והשני לקח מספיק גלולות לשלושה חדשים אך לא חזר לקחת גלולות נוספות, לכל 12 חודשי המחקר.

בתום הניסוי התברר שחלה ירידה של 25 אחוז במספר הנשאים החדשים שהתגלו בניו סאות' וויילס ב-12 החודשים לאחר שהתחיל הניסוי, לעומת 12 החודשים שקדמו לו. מספר החיוביים ל-HIV ירד מ-295 בשנת 2016 ל-221 מקרים חדשים בשנת 2017. באזורים בהם ריכוז ההומוסקסואלים והביסקסואלים היה גבוה, כמו בשכונות בסידני שבהן יותר מ-10 אחוז מהגברים מזדהים כגאים, נצפתה הירידה הגדולה ביותר במספר המקרים החדשים, ירידה של יותר מ-50 אחוז. ככל הנראה היה קל יותר להגיע להומוסקסואלים וביסקסואלים הזקוקים לטיפול במקומות שבהם ריכוזם גבוה יותר, וכן הנגישות למרפאות טובה יותר. לעומת זאת, בשכונות בהן ריכוז הגאים נמוך הירידה במספר הנשאים החדשים הייתה מתונה יותר – קצת יותר מ-7 אחוז. (אגב, אחוז הגברים המזדהים כגאים מהאוכלוסייה הכללית בניו סאות' וויילס הוא 2.3).

לפני תחילת הניסוי רק 4 אחוז מההומוסקסואלים והביסקסואלים השליליים ל-HIV בניו סאות' וויילס נטלו PrEP, כעבור שנה 14 אחוז מהם נטלו את הטיפול [PDF]. במקביל לעלייה בשימוש ב-PrEP עלו מקרי ההדבקות החדשות במחלות מין כגון כלמידיה וזיבה וכן ירד השימוש בקונדום, אפילו באנשים שלא נוטלים את הטיפול המונע [PDF]. למרות העלייה בהתנהגות המינית המסוכנת מספר ההדבקות החדשות ב-HIV ירד, ממצא שמדגיש עד כמה PrEP יעיל בהגנה על כלל האוכלוסייה מפני הנגיף, לפחות כל עוד נגיפים העמידים לטיפול נדירים. עם זאת, חשוב לזכור שמחלות המין האחרות גם הן מסוכנות וחלקן חשוכות מרפא או בדרך להפוך לכאלו ולכן חשוב להקפיד ככל האפשר על שימוש בקונדום.

ניו סאות' וויילס הגיעה ועקפה כבר ב-2016 את המטרה הסופית שהוצבה על ידי UNAIDS (תכנית האו"ם המשולבת לאיידס/HIV), שאימץ את תוכניתו של IAPAC (איגוד רופאי האיידס הבינלאומי) למיגור האיידס – 90-90-90: שעד 2020 90 אחוז מכל האנשים החיים בעולם עם HIV ידעו את הסטטוס שלהם, ש-90 אחוז מתוך כל אלו שאובחנו יקבלו טיפול, ושרמת הנגיף בדמם של 90 אחוז מתוך המטופלים תרד אל מתחת לסף הזיהוי. בעקבות כך התפשטות ה-HIV במדינה נבלמה. המחקר הנוכחי מראה ששילוב של PrEP מסוגל להפחית את מקרי ההדבקה החדשים עוד יותר, במיוחד כשהוא ניתן לאוכלוסייה גדולה ובמהירות.

השלטון בניו סאות' וויילס הראה שזמינות של מרכזי טיפול חינם, תמיכה ממשלתית בזיהוי ובטיפול בחיוביים ל-HIV וכן סבסוד ועידוד שימוש ב-PrEP מאפשרים לצמצם מאוד את התפשטות נגיף ה-HIV באוכלוסייה ולהציל חיים, והמחקר הנוכחי מדגיש עד כמה זה חשוב. דרך ההתמודדות של ניו סאות' וויילס עם מגפת ה-HIV ראויה לשבח ולחיקוי.

המאמר המקורי:

Grulich, A. E. et al. Population-level effectiveness of rapid, targeted, high-coverage roll-out of HIV pre-exposure prophylaxis in men who have sex with men: the EPIC-NSW prospective cohort study The Lancet HIV (2018). doi: 10.1016/S2352-3018(18)30215-7

הרשומה מבוססת על פוסט שפרסמתי בפייסבוק.

מודעות פרסומת

תגיות: , , ,

2 responses to “טיפול מונע נגד HIV עוצר את התפשטות הנגיף באוכלוסייה”

 1. ביולוג ירושלמי says :

  נפלא! תודה רבה על העידכון.
  אבל נעם, ברשותך, מה בעצם השתנה?…
  הרי ידעו שתרופות שונות במסגרת PrEP הן אכן פרופילקטיות כבר די "ממזמן" ומבצעות את העבודה שלהן… בני זוג של נשאי HIV לוקחים טרובדה וכו' וכבר בקושי שנזהרים כשהנגיף מתחת לרמת הדיטקציה. אנשים בריאים מקיימים יחסי מין עם נשאים לכל דבר ועניין, ואינם נדבקים.
  אז אתה פשוט מעדכן פה על עוד מאמר חדש וחשוב שיצא שהפרופילקטיות הזו בעצם עובדת גם ברמת האוכלוסייה?

  וחוץ מזה, כיף לקבל לתיבת המייל התראה על פוסט חדש שלך!
  אני מחכה לזה בציפייה רבה.
  אוהב מאוד את הבלוג הזה.

  • Noam says :

   תודה על המחמאות 🙂
   אתה צודק שכבר ידוע ש-PrEP מונע הדבקה של אינדיבידואלים, אבל ההשערה ההגיונית שהוא יוביל לירידה בהדבקות של כלל האוכלוסייה לא נבדקה עד עכשיו. זה המחקר המסודר הראשון שבדק והראה שאכן זה כך.

   כמו כן, PrEP הוא שכבת הגנה נוספת לאחרות. למשל, בניו סאות' וויילס אחוז גדול מאוד מהנשאים הוא מתחת לסף הזיהוי ולא מידבק ולמרות זאת כיסוי נרחב ב-PrEP הצליח לשפר את המצב באוכלוסייה עוד יותר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: